сторінки

четвер, 17 липня 2025 р.

КНИЖКОВІ НОВИНКИ - ВІРТУАЛЬНА ВИСТАВКА

Ґеоргі Ґосподінов "Природний роман"

Здається, ніби все почалося від звичайного плетеного крісла-гойдалки. Відколи воно з’явилося в домі головного героя, його життя невблаганно руйнується, сім’я розпадається, а на ринку поблизу він знаходить такого ж, як і він, невдаху-самітника, так само письменника, у такому самому плетеному кріслі. Ніби всього цього не досить, він представляється таким самим, як у героя, ім’ям. Героєве «я» починає розпадатися, як і все навколо — як уся реальність складних і божевільних посткомуністичних болгарських 1990-х. Але герой розпадається не на уламки, а на історії. Він стає їх колекціонером, оповідачем, поступово збираючи їх у дивний пазл, який найбільше нагадує фасеткове око мухи. «Природний роман» лауреата Міжнародної Букерівської премії, найвідомішого у світі болгарського письменника Ґеорґі Ґосподінова — це веселе й журливе, іронічно-ностальгійне плетиво сюжетів і спостережень, з яких, можливо, і складається саме життя.


Елізабет О'Коннор «Китовий плин»

Вісімнадцятирічна Манод у 1938 році живе з батьком та молодшою сестрою на віддаленому острові біля узбережжя Вельсу. В оточенні вівчарів та рибалок, щодня спостерігаючи порожні, покинуті домівки, дівчина намагається уявити своє майбутнє. Одного дня на суворий, вишмаганий вітрами берег викидає кита, Це зумовлює як хвилю забобонних чуток, так і приїзд двох антропологів з великої землі.
Коли прибувають Джоан та Едвард, у Манод з’являється надія на нове життя. Чи вдасться його досягнути?..


Олександр Михед "Позивний для Йова. Хроніки вторгнення"

Олександр Михед почав писати книжку «Позивний для Йова» у перший день широкомасштабного вторгнення, що трапилося на восьмому році російсько-­української війни. Автор працював над книжкою протягом тринадцяти місяців, писав про те, що пережив разом із дружиною, про своїх батьків, які майже три тижні були в Бучі під час окупації. Про те, як змінюємося ми, як наша повсякденна мова стає мовою війни, колись звичні й важливі речі — ​болючими тригерами, а певні відчуття та емоції — ​такими, які хочеться забути, але й водночас запам’ятати назавжди.
Ця книжка не є винятково рефлексією автора, радше навпаки: він зібрав й виклав думки і переживання багатьох українців протягом першого року вторгнення. Україн­ці, як і колись старозавітний Йов, нині проживають жахливі втрати. Як ми втрачаємо найрідніших друзів і домівки? Як змінюються українські діти і яку постпам’ять матиме наступне покоління? Врешті — ​хто кожен із нас у цій війні?.


Наталка Діденко "Тролейбус номер 15. Подорож у близьке минуле"

Щодня тролейбус їде вулицями Києва за своїм маршрутом. Кожна зупинка — це окрема розповідь, і йдеться не лише про історію київських вулиць та локацій. Книжка спогадів Наталки Діденко дає можливість зануритися в атмосферу Києва через призму особистих історій авторки. Ці прості й відверті, щемкі, теплі, сповнені доброго гумору розповіді немов переносять нас у минуле, дають можливість пригадати студентські роки й час дорослішання, зустрічі з друзями, маленькі радощі й великі досягнення. З часом змінюються назви вулиць, міняється темпоритм життя, врешті змінюємося ми самі, а тролейбус їде тим самим маршрутом і запрошує нас у мандрівку — в подорож у близьке минуле.


Марія Маргуліс "Біла кімната"

П’ятеро незнайомих чоловіків один за одним прокидаються в таємничій Білій кімнаті — місці, де час викривлений, вікна не відчиняються, а в стінах немає дверей.
Замкнені в одному просторі, вони намагаються зберегти здоровий глузд та зрозуміти, як тут опинилися. Незнайомці мають несхожі характери, по-різному реагують на своє заточення і неоднозначно сприймають товариство один одного, але їх об’єднує спільна мета — знайти вихід.
Та який стосунок до всього цього має пара закоханих, історія яких розгортається в Києві 2010-х років? Вони такі різні і разом з тим наче споріднені душі, вони відштовхують одне одного і не можуть жити нарізно, вони долають перешкоди і перемагають власних демонів, щоб прожити свій момент і відпустити його у вічність.



середа, 16 липня 2025 р.

КНИЖКОВІ НОВИНКИ - ВІРТУАЛЬНА ВИСТАВКА

Еймі Раньян "Пекарня в Парижі"
Прониклива історія двох жінок, які в різні епохи знаходять у собі силу для боротьби та змінюють своє життя. Події відбуваються у двох часових періодах – під час облоги Парижа у 1870 році та в післявоєнному 1946 році.

Емма Страуб "Цієї миті завтра"
Завтра Еліс Стерн має виповнитися сорок. Вона думає про свій самодостатній спосіб життя, про те, як їй подобається мешкати в Нью-Йорку, про хорошу роботу і про міцну дружбу з найкращою приятелькою Сем. Вона щаслива, чи не так? Напередодні сорокаріччя Еліс тихо сидить біля лікарняного ліжка батька, якому відведено кілька останніх днів, і намагається зрозуміти, чи насправді була щаслива, а чи просто змирилася з плином життя. Вона відчуває, що їй чогось бракує. А вранці Еліс прокидається… у своєму шістнадцятирічному тілі. Її зустрічає сорокарічний батько. Еліс випадає шанс провести з ним час і зміцнити стосунки.

Едіт Егер "Вибір"
Едіт Егер ділиться історією виживання під час Голокосту та шляхом до лікування від психологічних травм того періоду. Крім жахливих спогадів і болю, їй довелося десятки років жити з виною того, хто вижив. Едіт прагне донести до читачів, що уникнути страждань не вийде, адже вони є частиною життя. Тому потрібно дотримуватись ідей стоїцизму: прийняти все, що неможливо змінити, та скоригувати своє ставлення до труднощів. Книга дає практичні поради, як зцілити свою душу, позбавитися страхів і насолоджуватися повноцінним життям.

Кеті Кітамура "Близькості"
Це історія про жінку, яка стає свідком численних драм. Перекладачка покидає Нью-Йорк, аби почати працювати в Міжнародному суді в Гаазі. Там навколо неї починають стрімко розвиватися різні перипетії долі: її коханий порвав зі своєю дружиною, але лишається прикутий до колишньої обраниці путами шлюбу. Її подруга стає очевидицею акту насильства, а саму перекладачку поставили працювати з колишнім президентом, якого звинувачують у воєнних злочинах і геноциді. Незабаром вона опиняється на краю прірви, де зрада та розбите серце загрожують погубити її…
Чому варто прочитати книжку «Близькості»?
Захопливий, точний і морально проникливий роман, який читається як психологічний трилер, що потрапив до довгого списку Національної книжкової премії з художньої літератури.

Скотт Гелловей "Посткорона. Від кризи до нових можливостей"

Людство важко переживає пандемії, війни, депресії, однак період, що настає після кожного такого потрясіння, зазвичай стає набагато продуктивнішим за попередні. Дуже хочеться вірити, що й ми незабаром, пробудивши свої духовні та фізичні сили, зможемо перемогти пандемію та перейти від кризи до нових можливостей. Щоправда, задля їх досягнення потрібно докласти чимало зусиль. Скотт Гелловей на сторінках своєї книги вирізняє та узагальнює низку проблем, спричинених пандемією COVID-19, і розмірковує, чи під силу сучасному по колінню винести тягар посткоронно світу.

понеділок, 14 липня 2025 р.

КНИЖКОВІ НОВИНКИ - ВІРТУАЛЬНА ВИСТАВКА

Марі Бенедикт "Єдина жінка в кімнаті"


Краса врятувала її від Голокосту, від нацистів та їхньої партії, яка саме набирала сил у гітлерівській Німеччині та Європі, що спонукало її до шлюбу з австрійським торговцем зброєю. Бувши поруч зі своїм чоловіком, вона випадково почула про плани Третього Рейху і зрозуміла всю трагедію, яку несе політика Гітлера. Вона вигадала, як втекти із сімейного замку, і завдяки вихору подій опинилася в Голлівуді. Вона стала Геді Ламар — зіркою кіноекранів. Але ця вродлива жінка приховувала таємницю, більш разючішу, ніж її походження чи шлюб,— вона була винахідницею. І мала ідею, яка могла допомогти Америці боротися з нацистами... «Єдина жінка в кімнаті» — напрочуд сильний роман, заснований на неймовірній правдивій історії ікони стилю, чий новаторський винахід назавжди змінив те, як виглядає комунікація сьогодні.


Дейзі Гудвін "Діва"


Авторка бестселерів New York Times Дейзі Ґудвін розповідає історію кохання світової оперної зірки Марії Каллас та казково заможного мільйонера Арістотеля Онассіса.
Марія подолала тернистий шлях від талановитої дівчинки, недолюбленої родиною, до визнаної діви опери, яка співала на найпрестижніших сценах. Здавалося, коли усі бачили діву Каллас, Арістотель роздивився у ній саме Марію і готовий був покласти все до її ніг: коштовні подарунки, світські тусовки, знайомства з найвпливовішими аристократами та зірками Голлівуду. Зрештою пані Онассіс назвалася одна з найвідоміших жінок світу. Але не Марія Каллас… Зібравши друзки свого серця, прима опери загартувала характер і голос та вписала своє ім’я в історію.



Луіс Баярд "Вайлди. Роман на п'ять дій"


У романі «Вайлди» автор піднімає перед нами завісу до однієї з найгучніших і найдраматичніших історій мистецького світу кінця ХІХ ст. — ув’язнення Оскара Вайлда за гомосексуальність. Відомий письменник Оскар Вайлд разом із дружиною Констанс та одним із синів приїздить 1892 року на відпочинок серед сільських краєвидів графства Норфолк. До запрошених гостей приєднується і юний лорд Альфред Дуґлас. Згодом Констанс помічає, що серце чоловіка уже належить не їй… Роман із Дуґласом призводить до ув’язнення Вайлда і до цілковитого краху його родини.
Вигнання, поневіряння, роки Першої світової війни, пошуки відповідей на непрості питання — Л. Баярд проникливо розповідає про життя та болі дружини і синів письменника, запрошуючи нас уважніше придивитися до них, щоб розгледіти постать Оскара Вайлда.

Замовити книжки можна по тел. 073-444-29-10, Єреванська, 12

"УКРАЇНА: НАДБАННЯ ТИСЯЧОЛІТЬ"

 

Вікторина до Дня Української Державності


15 липня Україна відзначає День Української Державності, який збігається з Днем Хрещення Русі-України та днем вшанування видатного державотворця Київського князя Володимира Великого.
☝День Української Державності нагадує нам про тисячолітню історію державотворення нашої країни.
☝У це свято ми вшановуємо всі історичні етапи – від Русі до сьогодення, і всіх, хто доклав зусиль, щоб Україна відбулася як держава.
☝Боротьба за українську державність триває і досі, українці щодня героїчно захищають Україну та її майбутнє від російської агресії, щодня докладають зусиль для підтримки Сил Оборони України.
☝Наша сила у нашій єдності та прагненні жити у вільній і незалежній країні з демократичними цінностями.
☝Хай нові сторінки історії української державності будуть про процвітання та добробут України під мирним небом!

Пропонуємо до вашої уваги вікторину, завдяки якій ви перевірите свої знання з історії державотверення України! 


середа, 9 липня 2025 р.

Всесві́тній день шокола́ду (World Chocolate Day)

 

Вікторина та цікаві факти до Всесвітнього дня шоколаду


Всесві́тній день шокола́ду (World Chocolate Day) відзначається щорічно 11 липня. Взагалі існує кілька дат, коли можна святкувати День шоколаду: 7 липня (день, коли ймовірно шоколад завезли до Європи), 11 липня (Всесвітній день шоколаду), 28 липня (День молочного шоколаду в США) або 13 вересня (Міжнародний день шоколаду). Батьківщиною Всесвітнього дня шоколаду вважається Франція. Саме французи в 1995 році поклали початок цього свята. Це молоде свято досить швидко здобуло популярність і, крім Франції, широко відзначається в Німеччині, Італії, Швейцарії та інших країнах як всередині Європейського союзу, так і за його межами.
В Україні День шоколаду найбільш яскраво святкують у Львові.

Шоколад - це справжній гормон щастя, який допомагає розслабитися. Вважається, що шоколад створює в організмі людини стан, схожий на стан закоханості! А що ви знаєте про шоколад?

 


Цікаві факти про улюблені ласощі:

1. До Європи шоколад потрапив у 16 столітті: чи то в 1550 році, чи то ще раніше — в 1504 році завдяки Христофору Колумбу.

2. Перша шоколадна плитка була створена в 1842 році у Великобританії компанією Cadbury.

3. Ацтеки вважали шоколад сильним афродизіаком. Крім того, зерна какао служили для ацтеків грошовою одиницею.

4. У шоколаді міститься менше кофеїну, ніж в чаї, каві або кока-колі.

5. Найбільше шоколаду їдять в Швейцарії: в середньому один швейцарець з'їдає більше 8 кг шоколаду на рік.

6. У шоколаді містяться корисні для здоров'я антиоксиданти, необхідні для захисту від ракових клітин і запобігання хвороб серця.

7. У шоколаді міститься теобромін, який вважається більш м'якою версією кофеїну і магнію. Ця речовина входить в деякі види транквілізаторів.

8. Вважається, що шоколад створює в організмі людини стан, схожий на стан закоханості.

9. Флавоноїди, які містяться в зернах какао, мають багато корисних для здоров'я властивостей. 10. Виробники шоколаду використовують 20% світових горіхів і 40% мигдалю.

11. У чорному шоколаді — найбільше какао і менше цукру, тому він вважається найкориснішим для здоров'я.

12. Запах шоколаду допомагає розслабитися.

13. Технічно, білий шоколад — це не шоколад, так як в ньому немає какао.

14. Для того щоб виготовити 450 грамів шоколаду, потрібно приблизно 400 какао-бобів.

15. Собакам та кішкам шоколад їсти не можна: від шоколаду вашого улюбленця у кращому випадку знудить, в гіршому — це може привести до смерті тварини.

16. Для людини смертельна доза шоколаду — приблизно 10 кілограмів.

17. Існує кілька дат, коли можна святкувати День шоколаду: 7 липня (день, коли ймовірно шоколад завезли до Європи), 11 липня (Всесвітній день шоколаду), 28 липня (День молочного шоколаду в США) або 13 вересня (Міжнародний день шоколаду).

18. Має значення не тільки смак шоколаду, але й те, в якому посуді його подають. Вчені з'ясували: гарячий шоколад смачніший, якщо подавати його в помаранчевих чашках.

19. Шоколад — єдина їстівна субстанція, яка тане при температурі нижче температури людського тіла. Тому шматочок шоколаду так легко тане в роті.

20. У Бельгії виробляєтьсяприблизно 220 тис. тонн шоколаду на рік. Тому, в Міжнародному аеропорту Брюселя продається дуже багато шоколаду.

понеділок, 7 липня 2025 р.

«Народна писанка: від Великодня до Спаса»

Відкриття художньої виставки, концерт, майстер-клас

(6.07 - 3.08)

В нашій бібліотеці відкрилась художня виставка декоративно-прикладного мистецтва з петриківського, самчиківського, слобожанського розписів та витинанки. Виставкова зала стала випромінювати Світло, адже на кожній картині зображено Яйце - символ зародження Всесвіту, Сонця, Життя!


Участь у виставці приймають 23 переможці Міжнародного конкурсу народного мистецтва України, який було організовано на онлайн-платформі Оpen Art Academy (куратор художниця Світлана Шиль).
Роботи учасників представлені у відеоролику:




Під час відкриття виставки дівочий вокальний ансамбль «Ангельорус» (художній керівник Тетяна Стефанишин) музичної школи №23 Святошинського району м. Києва запрезентував український мелос в традиційних і сучасних вокальних композиціях. У їх виконанні прозвучали українські пісні в обробці Миколи Леонтовича та відбулася прем’єра чотирьох фрагментів сюїти «Flora» на слова та музику Єлизавети Драч.



Послухати всі композиції можна за посиланням:www.youtube.com/@Бібліотекаім.М.Реріха
Після презентації виставки відбувся безкоштовний майстер-клас, який провела Народна майстриня Валентина Наготнюк. Кожний учасник створив власний шедевр розписаний слобожанським розписом!




Дякуємо організатору виставки художниці Світлані Шиль, майстрині Валентині Наготнюк та спонсорам ROSA - Ukrainian Manufacturer of Fine Art Materials за надані матеріали.
Виставка діє до 3 серпня 2025р. Єреванська, 12, тел.073-444-29-10
ЗАПРОШУЄМО!

середа, 2 липня 2025 р.

"ПОЛІЕТИЛЕН: КОРИСТЬ ЧИ ШКОДА?"

Вікторина та інформування

Щороку 3 липня відзначають Міжнародний день відмови від поліетиленових пакетів.  Головна мета цього дня - привернути увагу до проблеми забруднення довкілля, як наслідок надмірного використання одноразових пакетів.

☝Понад 40 країн світу заявили про повну чи часткову відмову від таких виробів. 
☝На початку червня 2021 Верховна Рада прийняла закон, що обмежує використання поліетиленових пакетів в Україні
☝Сьогодні в світі активно виготовляються біорозкладні пакети - це вироби, які можуть бути виготовлені або з органічної сировини (кукурудзяного або картопляного крохмалю), або на основі нафти, як звичайні поліетиленові пакети. Головне, що їх об'єднує, це здатність розкладатися в природному середовищі, з допомогою бактерій чи грибків.

Пропонуємо вікторину, завдяки якій ви перевірите свою обізнаність в цій темі. Натисніть квадратик з правильною, на вашу думку відповіддю, і рухайтесь далі за стрілочкою. Інколи обидва варіанта можуть бути вірними, а інколи ні. Бажаємо успіху!


Вражаючі факти:
☝пластик є штучно синтезованою сполукою, період розпаду якої триває до 
1 000 років;
☝пластиковий пакет забруднює довколишнє середовище, коли починає розпадатися – мікрочастинки просочуються в ґрунт, несучи отруту для рослин;
☝пластикові пакети – поширена причина загибелі тварин та риб, які проживають у водоймах. Майже 1 млн птахів та 100 тис. тварин помирає щороку від пластикових відходів.
☝Річний обсяг використаних мішечків у світі становить 5 трлн, а води океану через пластикову тару стають важчими на 8 млн тонн.
☝ у 1977 році появилися перші пакети у супермаркетах;
☝160 тис. поліетиленових пакетів використовуються у світі щосекунди;
☝ 5 трильйонів пакетів виробляється на рік;
☝в Україні щорічно середньостатистична людина використовує більше 500 одноразових поліетиленових пакетів.










вівторок, 1 липня 2025 р.

"ГОРОДЕЦЬКИЙ КИЄВУ"

 

Вікторина та цікаві факти з життя київського
архітектора Владислава Городецького


Владислав Городецький — видатний київський архітектор ХІХ ст. У нашому місті він провів майже 30 років життя. За цей період спроектував і побудував споруди, які стали візитівкою Києва! А що ви знаєте про Городецького? Пропонуємо вікторину, яка допоможе згадати, або дізнатися цікаві факти про його життя!



Цікаві факти з життя та творчості Владислава Городецького:

Городе́цький, Владисла́в Владисла́вович (Лешек Дезидерій Владислав, пол. Horodecki, Leszek Dezydery Władysław; 04.06.1863, с. Шолудьки, нині Немирівський район, Вінницької області — 03.01.1930, м. Тегеран, Іран) — український та польський архітектор.



☝Походив архітектор із польського шляхетного роду Гербу Корнич, дитинство провів у родовому маєтку Жабокрич (можливо, саме тому на даху його будинку на Банковій сидять величезні цементні жаби). За участь у протимосковському повстанні батька майбутнього архітектора позбавили родового маєтку. Коли Лєшеку виповнилося десять років, родина повернулася до Шолудьків.

☝Навчався у реальному училищі при лютеранському храмі Святого Павла в Одесі та на архітектурному відділенні Академії мистецтв у Санкт-Петербурзі.

☝У 1889 році архітектор переселився до Києва. Одружився з Корнелією Марр, дочкою купця І гільдії, власника двох дріжджово-винокурних заводів на Куренівці.

☝Однією з перших робот Городецького стала мармурова усипальниця баронів Штейнгелів на Аскольдовій могилі. Так почалася його тридцятирічна тріумфальна хода вулицями столиці.

☝Наприкінці ХІХ сторіччя Городецький заснував у Києві власну будівельну контору, яка за його проектами звела кілька будинків у чотирикутнику між Хрещатиком і вулицями Миколаївською (нині Городецького), Лютеранською та Банковою. Також Зодчий сміливо береться за переробку чужих проектів, щоб, уміло доповнивши, отримати досконалі архітектурні рішення, з урахуванням особливостей київського ландшафту.

Городецький побудував у Києві:

☝Караїмську кенасу, яка й сьогодні є окрасою Ярославового Валу в екзотичному мавританському стилі, хоча й втратила свій вишуканий купол під час реставрації у радянські часи.


☝Миколаївський костьол - за конкурсним проектом студента С. Валовського. Був побудований у готичних формах – із двома шпилястими вежами, круглим вікном-розеткою, з ліпним декором.



☝Міський музей (сьогодні Національний художній музей). Проєкт архітектора П. С. Бойцова. Художній музей з левами, схожий на античний храм.


☝Монументальні фасади колишньої меблевої фабрики Йосифа Кімаєра на вулиці Архитектора Городецького,13



☝Будинок Бендерського на Великій Васильківській вулиці, 25 



☝Власний прибутковий будинок по Банковій, 10 у стилі модерн – Будинок з химерами



☝Керував розбудовою вулиць Миколаївської, Ольгінської, Мерінговської

☝Також збудував гімназії в Умані та Черкасах, у Мошнах – лікарню, у Шпикові – цукровий завод, зразкову холодильню в Рахнах-Лісових, у Печері мавзолей Потоцьких, в Євпаторії – власну віллу тощо.

☝Найбільшу славу Городецькому принесло оригінальна споруда на вулиці Банковій у Києві, яка викликає захват та здивування навіть сьогодні. Будинок у стилі модерн на вулиці Банковій – справжній шедевр архітектури! Споруду було виконано з цементу. Скульптор створював ефект натурального каменю, проходячи по поверхні карбом. Фасад будинку прикрашають різноманітні зображення звірів: голови слонів і носорогів, пітона, крокодила, ящірки, козулі, казкові риби, величезні квіти.

☝Будинок мав високий рівень комфорту і був призначений для здавання квартир в оренду, вражав фантастичним декором із численними мисливськими трофеями господаря і зображеннями дичини і морських створінь. Найкраща з п'яти квартир будинку належала самому архітектору з родиною. Поруч із будинком навіть звели корівник, аби його мешканці щоранку могли насолоджуватися свіжим молоком.
☝Владислав Городецький є одним із найвідоміших архітекторів Києва. Елегантний, ексцентричний пан, пристрасний мисливець, романтик у творчості та водночас підприємець. Він володів акціями цементного заводу «Фор» на Куренівці (будучи водночас і його архітектором), заводу вуглекислоти та сухого льоду в Сімферополі.
☝Владислав Городецький присвятив своє життя не лише архітектурі. Він мав багато інших захоплень: виконував найтонші ювелірні вироби, розробляв різні моделі взуття та одягу,в тому числі був дизайнером сценічних костюмів для театру Соловцова, малював, ліпив, гравіював, будував у Києві аероплани. Архітектор захоплювався новітніми технологіями свого часу — один із перших київських телефонів і автомобілів належали Городецькому, він навіть піднімався у небо на одному з перших літаків і був добре знайомим з іншим відомим киянином — авіаконструктором І.Сікорським.
☝З подорожей він привозив трофеї для київських музеїв. Був членом мисливських товариств Франції, Англії.
☝У нашому місті архітектор провів майже 30 років життя.

☝У 1920 році архітектор почав працювати у Польщі. Тут він реставрує палац князів Вишневецьких, будує критий ринок, бойні, електростанцію, різні комунальні об’єкти. Після вдалих архітектурних проектів, Владислав Городецький очолював бюро американської фірми «Г. Улен і К-о». На замовлення уряду Ірану проектує шахський палац, театр, готель й вокзал у Тегерані.
☝Владислав Владиславович Городецький помер 3 січня 1930 року й похований у Тегерані на католицькому кладовищі. На його могилі викарбовано зворушливий напис польською «Світлої пам'яті Владислав Лєшек Городецький, професор архітектури. Народився 23 травня 1863 — помер 3 січня 1930. Нехай йому чужа земля буде легкою».

☝Поряд з вулицею Городецького, де жив і проектував розкішні будинки сам архітектор, можна відшукати бронзовий пам'ятник: елегантний пан Владислав смакує каву за столиком, на якому, поряд із кавовим приладдям у стилі модерн, лежить книга «У джунглях Африки».



пʼятниця, 27 червня 2025 р.

"Конституція України - основний Закон нашої держави"

                     Вікторина та інформування до Дня Конституції України

Щороку 28 червня Україна відзначає День Конституції України. Саме цього дня в 1996 році Верховна Рада ухвалила Основний закон нашої держави. Це стало важливим етапом українського державотворення. Конституція є ядром національної правової системи. Вона фіксує головні юридичні та політичні аспекти відносин між державою та суспільством.


Пропонуємо вікторину, завдяки якій ви перевірити свої знання з істрорії прийняття Конституції України - Основного Закону нашої держави!

Як це було?


День Конституції України — це державне свято, історія якого почалася з 1996 року та супроводжувалась довгими обговореннями та дебатами. Тоді, у ніч на 28 червня, парламент прийняв Конституцію незалежної України.

Цікаво, що Україна як незалежна держава прожила без власної Конституції практично п'ять років і стала останньою з пострадянських країн, де прийняли Конституцію – основу української держави, де написано, що країна існує для людей, але не навпаки.

У 1996 році створили спеціальну парламентську комісію під керівництвом депутата Михайла Сироти, якого вважають одним з «батьків» Конституції. Розгляд документа у Верховній раді почався 27 червня.

В ту ніч дискусія депутатів тривала протягом 23 годин, з 27 по 28 червня. Спікер Ради Олександр Мороз заявив, що депутати працюватимуть до тих пір, поки не буде прийнята Конституція.

Тоді депутати врахували всі зауваження президента України Леоніда Кучми та підтримали всі суперечливі статті проекту: про державні символи нашої країни, про державну українську мову, про право приватної власності.

28 червня о 9:20 відбулося голосування народних депутатів України за прийняття Конституції. За те, щоб прийняти Конституцію України проголосували 315 депутатів; 36 — проти, 12 утрималися, 30 не голосували. "Є Конституція!", – такими словами тодішній голова Верховної Ради Олександр Мороз сповістив про ухвалення Основного закону.

Після ухвалення Конституції Парламентарій урочисто вніс до зали синьо-жовтий державний прапор, тоді ж в українському парламенті вперше пролунав національний гімн України.

Міжнародне співтовариство схвалило Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.

28 червня – День Конституції України – єдине державне свято, яке закріплене в самому Основному законі нашої держави.

Президент України складає присягу на вірність народу, поклавши руку на Конституцію та на Пересопницьке Євангеліє.

Починаючи з 1990 року й до ухвалення Основного закону, було запропоновано 15 проектів Конституції України.

Президент України Леонід Кучма не був присутній на засіданні парламенту, однак прибув до сесійної зали за декілька хвилин до остаточного ухвалення.

У 2011 році була презентована перша мініатюрна Конституція України – книжка розміром 2х3 см. Вона містить 160 сторінок, а кожна літера не більш як 1 мм. Важить книга всього 15 г. Художник-графік Ігор Степанов витратив на її створення близько двох місяців.

2019 року в мережі Інтернет з’явилася електронна Конституція України для дітей у вигляді коміксів. Її авторами стали брати Капранови, а художником – Олександр Костенко.

Використані джерела:




понеділок, 23 червня 2025 р.

«МОВА І РОЗМОВА»

Заняття клубу української мови


Щонеділі о 13-00 в нашій бібліотеці відбуваються заняття клубу української мови «Мова і розмова». Люди різних професій, переселенці, літні люди збираються в дружнє коло, щоб удосконалити свою українську. І не тільки! Це можливість провести цікаво і корисно своє дозвілля, поспілкуватись з однодумцями за філіжанкою чаю, пограти в настольні ігри, дізнатися про книжкові новинки бібліотеки. Цього разу учасникам клубу була представлена трилогія Сюзанни Коллінз «Голодні ігри», «Полум’я займеться», «Переспівниця», яку презентувала практикантка Анна Удовик.


Книги викликали зацікавленість, і навіть бажання подивитись кінофільм за цим твором. З англійської переклала Тетяна Марченко.




Запрошуємо!
Єреванська, 12, тел.073-444-29-10

четвер, 19 червня 2025 р.

"ЙОГА - ГАРМОНІЯ ДУХУ І ТІЛА"

Вікторина та цікаві факти


☝Щороку 21 червня в світі відзначається Міжнародний день йоги. Дата була вибрана не випадково. Цей день літнього сонцестояння дуже важливий для культури різних народів. Наприклад, індуїсти пов'язують його з приходом літа. Люди, що практикують йогу, впевнені, що в цей день енергія Землі та її жителів досягає найбільшого піку, а будь-які дії, вчинені в цей час, мають особливу силу.
☝У сучасному світі йога набуває все більшої популярності не тільки в якості комплексу фізичних вправ, але і як духовні заняття, дана практика є не просто спортом для здоров'я і фігури, але і методикою нормалізації душевної рівноваги, якої бракує сучасній людині.
Міжнародна федерація охорони здоров'я підтвердила значущість йоги і наголосила, що одна з основних причин смертності людей полягає в малорухливому способі життя. Восени 2014 року на з’їзді ООН — 175 держав разом підтримали пропозицію про заснування нової святкової дати – Міжнародного дня йоги.
☝В Україні існує офіційна «Українська федерація йоги», яка представлена у всіх великих містах. Це міжнародний союз незалежних йога-центрів, інструкторів, практиків, учнів йоги. Характерна особливість Української федерації йоги — це сучасний, науково обґрунтований підхід до практики йоги. Методичною базою Української федерації йоги є власні наукові дослідження в області йоги і йоготерапії, десятки книг, сотні статей і навчальних програм, створених інструкторами. Усі інструктори Української федерації йоги мають спеціальну освіту у сфері фізичної культури і спорту, медицини чи психології; більшість інструкторів мають дві вищі освіти. Представники Української федерації йоги регулярно беруть участь у міжнародних конференціях з різних аспектів йоги, а також проходять стажування в інших Школах та Центрах йоги.

☝Пропонуємо вікторину, щоб пересвідчитись, чи все ви знаєте про йогу.
Дайте відповідь на питання, натиснувши квадратик з правильною відповіддю, на вашу думку, і рухайтесь далі за стрілочко!


Цікаві факти про йогу:
-☝ «Йога» в перекладі з санскриту означає «союз», «єднання», «злиття». Ці слова якнайкраще характеризують основну мету давньої практики, – досягнення єдності і гармонії фізичного і психічного станів.
-☝ На думку послідовників йоги, це вчення допомагає привести в рівновагу розум, тіло і дух. Якщо ж рівновагу цих трьох елементів порушено, то виникають хвороби. Йога не тільки допомагає боротися з різними хворобами, стресом і навіть старінням, робить фігуру підтягнутою, але і повертає радість життя.
-☝ Йога існує понад 5000 років і бере свій початок в Індії.
-☝ Дивно, але багато свідчень, отримані при археологічних дослідженнях, говорять про те, що йога застосовувалася не тільки в Індії, але навіть серед древніх цивілізацій, що населяли територію Латинської Америки.
-☝ Найчастіше люди помилково вважають, що йога – це релігія. Це не так. Йога – це сукупність філософії та фізичних вправ, які допомагають людині духовно і фізично самореалізуватися.
-☝ За традиціями Аштанга-йоги молодик і повний місяць вважаються святами. Так як людина на 70% складається з води, прийнято вважати що і Місяць впливає на наші тіла аналогічним чином, як він діє на припливи і відливи. Також «Дні Місяця» вважаються як офіційні дні відпочинку від практики йоги.
-☝ Йоги зазвичай не їдять м’ясо. Це робиться не тільки через слідування Ахімса (ненасильство), а тому що м’ясо мертве, значить в ньому немає прани (життєвої сили).
-☝ Заняття йогою практично універсальні. Вони не вимагають спеціального обладнання чи приміщення, йогою можуть займатися майже всі люди незалежно від віку. Крім того, при заняттях йогою не потрібно робити ніяких різких рухів, доставляючи тілу незручність.
- ☝ При заняттях йогою протягом двох місяців можна знизити масу тіла на 20%.
-☝ Займаючись йогою, людина може не тільки підвищувати настрій, але і знижувати тривожність. Йога також позитивно впливає на нервову і серцево-судинну системи.
- ☝Йога практикується навіть в ісламі, хоч і ґрунтується на індуїстській релігії. Але мусульмани практикують її як гімнастику для гармонійного фізичного розвитку і виключають вимову мантр.
- ☝Для тих, хто вперше вирішив зайнятися йогою, найкраще підійде хатха-йога. Цей вид йоги для початківців робить акцент на фізичні вправи і позбавляє тіло від напруги.
- ☝Просвітлені йоги досі є для науки загадками. Так, деякі з них можуть не тільки затримувати дихання на більш ніж 1 годину, а й перебувати тривалий час в стані самадхи,тобто в стані клінічної смерті.
- ☝Науково доведено, що найпростіший і ефективний спосіб розслабити напружений м’яз – розтягнути його, тому йога включає комплекси розтяжки для ніг і тазостегнових суглобів, але в даному випадку, метою вправ є не сама розтяжка, а розслаблення м’язів і робота з диханням і увагою.
- ☝ Йоги з’ясували, що багато хвороб відбуваються через неправильне дихання і що впоратися з ними можна за допомогою техніки пранаями, тобто йогічного дихання. Так, наприклад, якщо протягом декількох років вдихати повітря тільки через ліву ніздрю, можна заробити астму. А вилікувати це захворювання, згідно пранаями, допоможе дихання правою ніздрею.
- ☝Заняття йогою загострюють розум і допомагають концентрації уваги.
- ☝Дога – йога для собак! Заснована в 2002 році жителькою Нью-Йорка Сьюзанн Тейтельман. Люди практикують йогу зі своїми вихованцями з метою налагодити більш близькі стосунки з собакою, а також використовують їх у якості опори і підтримки під час виконання асан.
- ☝Окремий напрямок під назвою сексуальна йога або неотантра виникла тільки в шістдесяті роки минулого століття, причому на Заході. З’явилася вона завдяки сексуальній революції. Неотантра є ні що інше, як сукупність розтяжок, медитації, дихальних вправ, еротичного масажу, а також концентрації на партнері.
- ☝В американській армії вранці займаються йогою замість зарядки. Йога застосовується для підготовки підводників, космонавтів, рятувальників, розвідників.
- ☝На сьогодні налічується понад 1000 різних громадських організацій, які популяризують йогу по всьому світу.
- ☝ Є таке поняття, як йога для вагітних, яка вважається однією з найефективніших гімнастики, які готують жінку до майбутніх пологів, а також сприяє спілкуванню матері з майбутнім немовлям вже в період вагітності.
- ☝ Йогою займаються всі фрідайвери – люди, які занурюються без акваланга на максимально тривалий час. Уроки йоги для початківців фрідайверів дозволяють їм вже через тиждень занять затримувати дихання на 3 хвилини.
- ☝ Йогічна мудрість стверджує, що на досягнення важкого можуть піти місяці, а іноді роки. Для неможливого потрібно просто трохи більше часу.
- ☝ Перша книга з йоги … Рігведа – перший відомий пам’ятник індійської літератури, в якому згадані тисячі гімнів і мантр на санскриті. Більш того, цей текст вважається одним з найдавніших у світі.
- ☝Прогрес – не перешкода йоги. Хоча прийнято вважати, що нові технології заважають осягнути дзен і заглибитися в свій внутрішній світ, саме завдяки Інтернету багато людей дізналися про всю красу цієї древньої практики.

"ЕКСКУРСІЯ БІБЛІОТЕКОЮ"

 

Сучасна бібліотека це не тільки про книгу, а ще й про дозвілля, про можливість цікаво та корисно провести вільний час. В нашій бібліотеці до 3 липня діє виставка «Чарівний світ Сашеньки Путрі». Діти молодшої школи «Жасмінка» під час канікул з великим задоволенням відвідали цю незвичайну виставку, яку презентувала керівник ГО «Промінь культури» Алла Михацька. Маленька художниця прожила коротке земне життя – 11 років, але за цей час створила більше 2000 малюнків. Невелика частина їх сьогодні демонструється в бібліотеці, і саме з ними познайомились діти. Казкові герої, герої улюблених кінофільмів, тваринки, тема Індії, історичні та духовні постаті, автопортрети вразили як дітей, так і дорослих своєю позитивністю. З виставкових стендів випромінювалось Добро і Любов, яку створила маленька дівчинка. Після екскурсії всі сіли малювати…як Сашенька Путря! Малювати Зорі, Небо, Зірки, Рідних, улюблених тваринок, і чудову дівчинку Сашу. Частину малюнків діти передали мамі художниці, а частину понесли додому, щоб розказати про незвичайну виставку, незвичайної дівчинки!











Запрошуємо! Єреванська, 12, тел.073-444-29-10