Граф Андре́й Шепти́цький (29 липня 1865 — 1 листопада 1944) - предстоятель Української греко-католицької церкви, митрополит Галицький, архієпископ Львівський. Єпископ Станиславівський. Доктор права і богослов'я; меценат. Один із найвидатніших провідників української церкви й національного руху першої половини ХХ ст. Належить до знатного галицького роду Шептицьких. За мудрі настанови й великі труди отримав багато народних імен: Український Мойсей, Духовний будівничий, Провідник української нації, Великий митрополит.
Що зробив Шептицький?
☝За час свого служіння значно розбудував греко-католицьку церкву як в Україні, так і за кордоном.
☝Щедро спонсорував українські культурно-просвітницькі товариства, надавав стипендії молодим митцям («Просвіта», «Рідна школа», «Сільський господар»).
☝У 1905 році заснував Національний музей у Львові і придбав для нього велику кількість експонатів, а приміщення придбав за 34 000 доларів (з допомогою євреїв, бо поляк-власник не бажав продавати будинок українцям).
☝Підтримував українську економічну діяльність, сприяв відкриттю кооперативів
☝Здійснив реформу богословської освіти, яка надала можливість готувати високоосвіченних священників.
☝Увів у церковне богослужіння живу українську мову.
☝Створив у Львові вісьмикласну класичну гімназію, підтримував українське приватне шкільництво
☝Важливе місце у діяльності митрополита займала справа поєднання християнських Церков, повернення слов’янського сходу до єдності з Апостольським престолом.
☝Андрей Шептицький надавав жертовну поміч євреям у найтрагічніший час Голокосту. Ризикуючи власним життям, митрополит урятував близько півтори сотні євреїв, здебільшого дітей. Його пастирське послання «Не убий!» (листопад 1942-го) засуджувало насильницьке позбавлення життя будь-кого і з будь-яких мотивів. У листі до Папи Пія ХІІ український митрополит гостро засудив нацистську ідеологію і виступив на захист єврейського населення.
На початку Першої світової війни митрополита було ув'язнено. Роки вигнання у Російській імперії він використав для поширення ідей греко-католицької церкви. У 1914 році вибухнула війна. Митрополита зарештували і заслали у Суздаль.
Митрополит Андрей Шептицький помер 1 листопада 1944 року й похований у крипті собору Святого Юра у Львові.
Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького – одна із найвизначніших в Україні та світі скарбниць національної культури та мистецтва. Понад 175-тисячне зібрання НМЛ віддзеркалює еволюцію художньої культури України впродовж дев’яти століть. Предметом особливої гордості є найбагатша у світі збірка українського сакрального мистецтва ХІІ – ХVІІІ ст. та найбільш вартісне у ній зібрання творів іконопису ХІV – ХVІІІ ст. (понад 4 000 од.)
До вашої уваги книга з фонду бібліотеки Мирослава Мариновича «Митрополит Андрей Шептицький і принцип «позитивної суми»»
Книга Мирослава Мариновича містить ґрунтовний аналіз проповідницької спадщини митрополита Андрея Шептицького з точки зору її відповідності (чи невідповідності) методологічному принципу, що в нинішній час отримав назву «позитивної суми», або «win-win». Генезу цього способу думання митрополит виводив із богослов’я, а приклади його застосування самим митрополитом містяться в його посланнях, що торкаються сфери економічних стосунків, національних взаємин, державного будівництва, міжконфесійних та міжрелігійних відносин. Свою наукову розвідку Мирослав Маринович доповнив власним баченням того, яку роль принцип «позитивної суми» та формули митрополита Андрея можуть відіграти в найближчому майбутньому України та світу.
Економічні принципи Шептицького:
· Економічний розвиток знизу
· Освіта – ключ до економічного успіху
· Мета економічного розвитку – підтримувати розвиток сімї
· Справедливий прожитковий мінімум
· Чесна торгівля (чесне ціноутворення)
· Чесне ціноутворення (не експлуатувати інших)
· Ширше володіння майном
· Розвиток кооперації задля збалансування влади на ринку і досягнення цілей, перелічених вище.
Немає коментарів:
Дописати коментар