середа, 12 березня 2025 р.

"ЗДОРОВИЙ СОН - ЯКІСНЕ ЖИТТЯ"

Вікторина та цікаві факти про сон


Сон має фундаментальне значення для психічного та фізичного здоров’я людини. Якщо ви виспались, то мозок здатний краще концентруватися, продуктивніше працювати, запам’ятовувати більше, а організм загалом працює злагоджено. Уві сні мозок також опрацьовує інформацію, яку отримав протягом дня, йде важливий процес запам’ятовування та забування.
☝Сон українців від початку повномасштабного вторгнення з нічними повітряними тривогами, вибухами, тривожними новинами важко назвати "нормальним". Хронічний стрес впливає на весь організм, зокрема й на сон: нам стає складно заснути, усе частіше відчуваємо безсоння, часто пробуджуємося чи бачимо сновидіння, які змушують прокидатися. Якщо ж вам не вистачає нічного сну, аби відновитися, на зміну приходить денний. Це може бути 15-30 хвилин неглибокого сну. Він допоможе "перезапустити систему" і додати трохи нових сил. Якщо заснути вдень важко, можна просто лежати. Це дасть можливість мозку трохи перезавантажитись і віднайти сили. Спробуйте вмоститися на ліжко, витягнути тіло, відкласти телефон і відпустити усі думки.
Що ви знаєте про сон? Пропонуємо вікторину, завдяки якій ви перевірите свої знання. Дайте відповідь на запитання, натиснувши квадратик з правильною відповіддю, на вашу думку, і рухайтесь далі за стрілочкою.


Цікаві факти про сон:
☝Здригання тіла вночі, коли нам сниться, що ми падаємо, називають "гіпнотичними ривками". Це дуже поширене явище, яке абсолютно не шкідливе.
☝Вважається, що сон після обіду (між 14:00 та 16:00) є дуже корисним. Він сприяє відновленню організму і підвищує творчий потенціал.
☝Тривалість сну залежить від віку. До 18 років людина повинна спати не менше як 10 годин, у віці від 19 до 55 – вісім годин, а після 55 років людям достатньо лише шість годин на добу.
☝У світі є люди, яким достатньо для сну лише чотири години. Жодних побічних ефектів у здоров'ї у них не має.
☝Людина просипає приблизно 1/3 свого життя.
☝Пчихнути уві сні неможливо.
☝Сни сняться абсолютно всім – і лише сліпі з народження їх не бачать. Втім, після п'яти хвилин пробудження людина забуває 50% побаченого, а через 10 хвилин – 90%.
☝Уві сні ми бачимо обличчя тих людей, яких вже колись зустрічали. Ми можемо їх навіть не пам'ятати.
☝Близько 12% людей бачать чорно-білі сни. Раніше цей показник був більший. Все змінилося з приходом кольорового телебачення.
☝Найчастіше сни мають негативний характер. Найбільш популярним емоційним станом уві сні є тривога.
☝Страх сну називається сомніфобією.
☝Лунатизм, або ж сомнамбулизм може не лише змусити людину ходити під час сну, але й спонукати до якихось дій. У деяких випадках такі розлади призводили до грабежів, зґвалтувань і навіть убивств.

Шкода від відсутності повноцінного сну
☝Без сну людина здатна прожити 10 днів, тоді як без їжі вона може витримати 14 днів.
☝Відсутність сну хоча б протягом 24 годин викликає симптоми схожі на алкогольне сп'яніння — погіршення пам'яті, зниження реакції, дратівливість. Після трьох днів без сну можуть з'явитися параноя, проблеми з мовою, слухові та зорові галюцинації.
☝Порушення сну може призвести до прояву таких хвороб як серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, ожиріння та психічні розлади. Понад два мільйони дітей у світі страждають від порушень сну.

Як сплять тварини?
☝Найдовше із ссавців сплять коали. Для цього вони витрачають 22 години на добу.
☝Жирафи та слони, як правило, сплять менше двох годин за ніч.
☝Дельфіни під час сну закривають лише одне око. Так вони контролюють своє дихання і остерігаються хижаків.
☝Здоровий сон дорослого кота повинен бути тривалим, не менше 14-16 годин на добу.
☝Собака спить від 12 до 14 годин на добу, в залежності від породи.
☝Фізіологічні й поведінкові особливості сновидінь людини спостерігаються також у кішок, щурів, птахів та інших тварин. Однак як це — бачити сни, якщо ви не людина, — залишається загадкою.

☝☝☝Всесвітній день сну відзначають щороку в останню п'ятницю перед весняним рівноденням. У 2025 році році цей день припадає на14 березня.





Немає коментарів:

Дописати коментар