четвер, 20 лютого 2025 р.

Міжнародний день рідної мови

Зустріч з письменницею Вірою Свистун

Напередодні Міжнародного дня рідної (материнської) мови наша бібліотека організувала зустріч для учнів 3-х класів Ліцею №149 з українською поетесою Вірою Свистун.


Письменниця презентувала дітям свою поетичну збірку «Теревені» та віршовану казку «Жилибули». Фактично це був справжній урок української мови для маленьких дітей. Урок незвичайний, з іграми, читанням вголос, загадками, розмовами, подарунками.


Цікаво, що в своїх творах письменниця використала фразеологізми, які вдало підкреслили унікальність української літературної мови.

Фразеологізми з книжок письменниці Віри Свистун.

Позаочі дременути – втекти невідомо куди.

Намастити салом п’яти – приготуватися до втечі.

Хапати дрижаки – замерзнути, трястись від холоду.

Решетом носити воду – робити дурну роботу.

Писати по воді – робити щось сумнівне.

Мити кості – ширити чутки, пліткувати.

Змести наїдки – швидко з’їсти все, що на столі.

Зробити великі очі – виявити подив, здивуватися.

Збити оскому – втратити зацікавленість, охолонути до чогось.

Купатися в любові – бути щасливим і коханим.




Шамо Ігор Наумович - киянин "на всі сто"

Музичне знайомство до 100 років з дня народження

21 лютого 1925 року народився Ігор Наумович Шамо - видатний український композитора заслужений діяч мистецтв, Народний артист України, Лауреат Національної премії ім. Т. Г. Шевченка. 
Почесний громадянина міста Києва (1925-1982) Ігор Шамо – автор трьох симфоній, фортепіанних творів, музики до 43 кінофільмів та понад 300 пісень.
Без перебільшення його можна назвати одним з найпопулярніших українських композиторів ХХ століття.

Життя та творча діяльність Ігоря Шамо пов’язані з містом Києвом, де він народився та здобув початкову загальну і музичну освіту у Київській спеціальній музичній школі-десятирічці імені М. В. Лисенка,
 а у 1951 році закінчив консерваторію за класом композиції професора Б. М. Лятошинського (1946–1951). 
Батько Ігоря був директором аптеки, мав гарний музичний слух, грав на трубі. Шамо-старший добре знав історію Києва, любив місто і передав це синові. Мати була домогосподаркою.

Ігоря Шамо був людиною багатогранною та обдарованою, адже працював композитор у найрізноманітніших музичних формах і жанрах. Його твори були в репертуарі солістів, камерних та симфонічних оркестрів, хорів, ансамблів тощо. Шамо сам був чудовим піаністом, тому створював яскраві й цікаві для виконання композиції. 
Шамо із задоволенням писав музику до кінофільмів і театральних вистав. Він був музикантом, який міг написати музику терміново під замовлення. Цікаво, що славнозвісний гімн рідному місту "Києве мій" він разом з Дмитром Луценко написав за одну ніч у 1962 році. Вперше пісню виконав Юрій Гуляєв, яка практично майже одразу й упродовж 40 років була неофіційним, а з 2014 року стала офіційним гімном столиці.

Ігор Наумович прекрасно знав місто і був закоханий в нього. Але це була не просто любов до міста, в якому народився і жив, він цікавився його історією, знав кожну вуличку, кожну площу, парк, кожний цікавий куточок міста. З задоволенням проводив авторські оригінальні екскурсії для друзів і колег. Це було його місто і почувався в ньому він комфортно.
Без пісень Ігоря Шамо неможливо уявити пісенну палітру України. Але він мав ще талант до малювання, ліпив, займався різьбярством і навіть створив колекцію шийних хустин і беретів.
Прожив Ігор Наумович у Києві все життя, де й помер у 1982 році

У 2016 році бульвар Давидова на Русанівці було перейменовано на бульвар Шамо. На будинку №8 по вулиці Костьольній, де мешкав Шамо, встановлено меморіальну дошку на його честь.
А ще ім’я композитора носить дитяча музична школа №7, що розташована на Чоколівському бульварі, 25.


Більше про музиканта можна прочитати за посиланням:


 

середа, 19 лютого 2025 р.

"Де впаде сотня, стануть мільйони"

Відеопрезентація книжкової виставки


20 лютого в Україні на державному рівні вшановують День пам’яті Героїв Небесної Сотні, згадуючи найтрагічніші дні масових розстрілів протестувальників під час Революції Гідності 2013–2014 років. Пам'ятний день встановлено указом Президента України 11 лютого 2015 року з метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу й стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні.

Саме 20 лютого 2014 року в середмісті Києва загинуло найбільше людей – 48. Їх разом з іншими 54 загиблими та смертельно пораненими учасниками мирних протестів упродовж зими 2013-2014 років і п’ятьма активістами Майдану, які загинули навесні 2014 року за демократичні цінності й територіальну цілісність України, назвали Героями Небесної Сотні.

Пропонуємо до вашої уваги віртуальну книжкову виставку до Дня героїв Небесної сотні - прозові, поетичні твори сучасних українських авторів та спогади очевидців подій на Майдані під час Революції гідності 2013-2014 рр.:


пʼятниця, 14 лютого 2025 р.

Міжнародний день дарування книг

 

14 лютого Міжнародний день дарування книг! Тож наша бібліотека оголосила благодійну акцію, яка триває до кінця лютого. Долучитися до добрих справ було просто. Всі хто мав книги, які вже прочитали, і не планував до них повернутись, приносили їх в бібліотеку. Радіємо, коли наш фонд поповнюється якісною українською літературою!
Дякуємо всім, хто долучився до нашої акції! 






четвер, 13 лютого 2025 р.

"Дівчина з горішком"

Майстер-клас


Майстер-клас напередодні Дня Святого Валентина, який працівники бібліотеки ім. М.Реріха провели для учнів 3-а класу Спеціалізованої школи 149 був цікавим і навіть дещо магічним. Створити справжній оберіг - ляльку-мотанку було для хлопчиків і дівчат справою незвичайною, тож кожний доклав зусиль, а головне загадував бажання. Про що мріють наші діти сьогодні? Неважко здогадатись! Нехай "дівчина з горішком" допоможе здійснити їх. Цього дня діти прийшли в бібліотеку з подарунками - книжками до Дня дарування книг!