неділя, 26 червня 2016 р.

"Прочитайте тую славу"

“Прочитайте тую славу”
23 червня у Києві в бібліотеці ім. Реріха відбулася презентація збірки поезій лауреата Літературної премії ім. Юрія Горліса-Горського Ольги Страшенко.
У збірці, виданій у в-ві “Український пріоритет”, оспівано діячів Визвольного руху починаючи від XVII ст. до українсько-російської війни на Донбасі 2014 – 2016 років.
Участь у презентації взяли упорядники книжки Роман Коваль, Тетяна Лемешко і Тарас Силенко
Учасників свята щиро привітала директор бібліотеки Іванка Щербина, організатор презентації. “Коли людина відходить у інші світи, а про неї хочеться говорити, згадувати, читати її твори – значить, ця людина жива”, – сказала вона.
“Ольга Страшенко брала активну участь у вечорах пам’яті героїв доби УНР, – продовжив Роман Коваль. – Вшановувала борців за волю Україну в Києві, в Холодному Яру, Соснівці, Цвітній, Цибулевому… Не дивно, що в її репертуарі вірші про цих людей. Ось назви деяких з них: “Міхновський”, “Ватаг тероризму Крат”, “Про Михайла Гаврилка, який на фронті ліпив погруддя курінного”, “Чернігівський отаман Іван Галака”, “Дівчина-отаман (Маруся Соколовська)”, “Отаману Зеленому Дніпро помагає”, “Краще б Струку пам’ятник стояв!”, “Загибель Василя Чучупака”, “Сірожупанник із Кубані Василь Прохода”, “Чорний Ворон (Микола Скляр)”, “Іполит Хмара”, “Микола Кібець-Бондаренко”, “Отаман Орлик”, “Повстання у Лук’янівській в’язниці 9 лютого 1923 р.”, “У лавровий вінок Іванові Ремболовичу, підполковнику Армії УНР, сотнику дивізії “Галичина”… Один з віршів Ольга присвятила “Хліборобам-повстанцям села Соснівки”, яких зарубали червоні кіннотники післяжнивної пори 1922 року”.

Член Національної спілки письменників України, бібліограф Тетяна Добко відзначила різноплановість таланту Ольги Страшенко. “Її поезія сповнена емоційності, історичної візії і перспективи. Презентована книга має науково-просвітницьке, пізнавальне і виховне значення. Доброзичлива і небайдужа, усміхнена і життєрадісна – такою Ольга Страшенко залишиться у наших серцях”.

Промовляли також Василь Овсієнко, Ярослав Чорногуз і Тарас Силенко. Їм усім Ольга Страшенко присвятила вірші.

Учениця 4-го класу СШ №149 Аріна Рубан прочитала вірш Ольги Страшенко “Бандура Михайла Теліги”, а у виконанні Настя Краснолоб, учениці 4-го класу СШ №166, прозвучав вірш Ольги Страшенко “Озвуться ласкаві красуні-дівчата”.
Написаний він 6 серпня 2014 року.
Такого листа не писала ніколи.
Десь бій під Луганськом гримів і затих…
Поранений, хто ти? Яка твоя доля?
Бо горе твоє зачіпає усіх…
Ольга Страшенко і вояк “Айдара” Євген Городничук, поранений у бою під Луганськом, ніколи в житті не зустрічались... Коли Євген прочитав цього вірша, в нього вихопилося: “Він написаний на другий день після мого поранення…”
Поранений… Може, ти десь в неспокої,
Вуста твої просять, зітхаючи: “Пить!”
О, воїне! Тою живою водою тебе живою водою
Нехай Берегиня тебе окропить.
Озвуться ласкаві красуні-дівчата,
Як бджілки, трудящі вкраїнські жінки.
Ви – наші соколи, безстрашні, завзяті,
Вам – Многії літа, Ваш труд – на віки!
Так і було! Озвалися! На світлині, що ілюструє цей вірш, зображені Євген Городничук та добра фея Інна Дерябіна, яка доглядала за ним у госпіталі. Це і є історична візія! Не була присутня, але побачила і закарбувала в пам’яті народу!

Літературний редактор видання Тетяна Лемешко поетично висловила свої почуття: “Цього вечора пані Ольга була з нами. Ясним промінчиком з небес освітила шанувальників своєї творчості, які прийшли до затишної зали бібліотеки ім. Реріха, щоб послухати поезії з її нової книжки.
Вірші читали Роман Коваль, Тарас Силенко, син пані Ольги – Сергій Лучканин, а також діти. І скільки було щирості й виразності почуттів у тих голосах, що, мабуть, кожному, хто знав пані Ольгу, вчувався саме її голос. Вона була з нами у поезії, піснях, спогадах... на прощання сяйнула усмішкою, змахнула терновими крильми своєї хустини і знову полетіла в небесний світ”.

У цей вечір лунали улюблені пісні поетеси у виконанні бандуриста Тараса Силенка.
Доктор філологічних наук Сергій Лучканин (син Ольги Страшенко) щиро дякував Історичному клубові “Холодний Яр”, зусиллями якого і здійснено це ошатне видання, а також Іванці Щербині – організаторові теплої зустрічі.
“Презентація була такою, якою завжди була пані Ольга – змістовною, світлою, життєстверджуючою, веселою”, – підсумувала п. Іванка.
Ольга Страшенко тільки почала писати поезії про нинішню українсько-російську війну. Тепер про героїв писатимуть інші поети.
Вічна пам’ять полеглим за волю України!
Щира вдячність тим, хто уславив їхній подвиг."
За інформацією прес-служби Історичного клубу “Холодний Яр”


Немає коментарів:

Дописати коментар