вівторок, 23 січня 2024 р.

МЕЦЕНАТИ КИЄВА

175 років з дня народження Ханенко Богдана Івановича – українського мистецтвознавця, колекціонера, мецената, музейного та громадського діяча 

(1849-1917)


Біографія та цікаві факти з життя:
☝Богдан Іванович Ханенко народився 23 січня 1849 року в селі Лотоки на Чернігівщині. 
☝Походив зі старовинного українського роду. Серед його славетних пращурів — гетьман Правобережної України Михайло Ханенко. 
☝Освіту Богдан Ханенко отримав у Москві: спочатку в гімназії, потім – на юридичному факультеті університету. Здобув ступінь кандидата права, переїхав до Петербурга, де розпочав службу в департаменті юстиції. 
☝Саме тут Богдан захопився колекціонуванням художніх творів. І не лише колекціонуванням, а й глибоким вивченням історії мистецтва, знаннями з організації виставок, які постійно відвідував. Налагодив товариські стосунки з І. Шишкіним, спілкувався з І. Крамським та І. Айвазовським, іншими відомими художниками. 
☝У 1874 році  Богдан Ханенко одружився з Варварою Терещенко, старшою донькою найбагатшого українського підприємця, мецената і добродійника Миколи Терещенка. Їхня весільна подорож до Італії цілком може вважатися першим кроком до створення майбутнього музею. Саме в Італії Ханенки придбали перші роботи для своєї колекції. 
☝У 1876 році Богдана Ханенка призначили до окружного суду у Варшаві. За п’ять років він піде у відставку, і родина оселиться у Києві. 
☝Ханенко займався фінансовою діяльністю, промисловим і сільськогосподарським підприємництвом, входив до правлінь кількох банків, готував проекти законів. 
☝Родичі дружини, брати Терещенки, довіряли Ханенкові управління справами цукрових та рафінандних заводів, що перебували у їхній власності. 
☝Подружжя Ханенків вкладало чималі кошти у розвиток медицини, народної освіти, мистецтва, у підтримку науковців-істориків. У селах, що оточували маєтки Ханенків на Київщині та Поділлі, їхнім коштом засновувались та діяли школи, ремісничі та художні майстерні, училища, лікарні, сиротинці й навіть перша у сільській місцевості електростанція. Працювали самодіяльні театри та гуртки. 
☝Богдан Ханенко відомий як власник та дослідник цінних зібрань предметів археології й світового мистецтва. Він видавав власним коштом наукові каталоги, фінансував археологічні дослідження у Києві й загалом в Україні. 
☝У 1890-і роки Богдан Іванович очолював організацію першого публічного музею в Києві (нині — Національний художній музей України). До музею родина передала велику частину своєї колекції, зокрема, зібрання предметів археології. 





Незадовго до своєї смерті Богдан Іванович склав заповіт, яким доручив дружині передати міській громаді Києва його колекцію мистецьких творів, а згодом – маєток, бібліотеку та прибутковий будинок поруч: для створення й підтримки у Києві музею світового мистецтва.
Помер Ханенко у травні 1917 року. Його заповіт цілковито втілила дружина — Варвара Николівна Ханенко. Вона не лише дбайливо зберігала колекцію, а й готувала її, щоб передати Києву.

☝До вашої уваги відеоролик «Меценати, які привезли в Україну твори світових геніїв живопису і скульптури»:

Немає коментарів:

Дописати коментар