Інформування
☝У сучасному світі люди мають більше доступу до інформації, ніж будь-коли раніше. Це дає як нові можливості, так і створює нові загрози. Тому однією з ключових навичок сучасної людини має стати критичне мислення. Нам часто важко зорієнтуватися і зрозуміти де правдива інформація, а де така, яка просто маніпулює нами і може нашкодити. Для того, щоб цього не сталося пропонуємо корисні поради для всіх, хто прагне зробити медіа грамотність своєю життєвою навичкою.
☝ Будь-яка інформація повинна мати надійне першоджерело, якому можна вірити.
☝Як правило, фейки подають з анонімними джерелами або взагалі, без покликань, на них купляються й активно поширюють у різноманітних ЗМІ, при створенні фейків можуть використовувати фото- та відеоредактори. Це дуже хитра індустрія. На щастя, у нас існують фактчекери (StopFake, VoxCheck, FactCheck, По той бік новин), які відстежують і спростовують фейки. Якщо вони не бачать фейковість, то це або правда, або фейк-термінатор.
☝Медіа іноді грішать неналежним рівнем експертів. Питають у людей із дуже низькою кваліфікацією та слабкою дотичністю до теми. Ще у нас чомусь завжди висока довіра до закордонних експертів, що іноді аж ніяк не виправдана. Ім’я будь-якого експерта можна і варто погуглити, довідатися про рівень професіоналізму, а уже потім серйозно сприймати його висловлювання.
☝Клікбейт, тобто заголовки-наживки, прагнуть затягнути на сторінку. Вони спекулюють на жазі до сенсацій, емоціях, надзвичайних ситуаціях. Коли зайдеш за таким заголовком, там може виявитися не настільки цікаво.
☝Замовні матеріали або ж так звана джинса, на жаль, нерідко трапляються у ЗМІ. Як правило, їх легко помітити за цілком ідеальним змальовуванням героїв. За правилами, проплачені матеріали треба маркувати спеціальною плашкою, на кшталт «реклама», «спецпроєкт» тощо, але це не завжди роблять.
☝В будь-якій інформації потрібно оперувати тільки доказом.
☝Якщо медіа авторитетне (довго перебуває на ринку, славиться надійною інформацією, оперує тільки перевіреними фактами, не зловживає емоціями та привертанням уваги за всяку ціну), то більша ймовірність, що там подають якісну інформацію, хоча від помилок ніхто не застрахований, і про це варто пам’ятати.
Пропонуємо Інтернет- ресурси, які стануть вам у нагоді:
Немає коментарів:
Дописати коментар