Художнє знайомства до 150 років від дня народження
"Я завжди малював як серце підкаже й гадки не мав,
що мої роботи на пленері, те, як я передавав світло в сцені
та які кольори використовував,
наближають мене до «перших в Україні імпресіоністів»»
Фотій Красицький
Фотій Степанович народився 24 серпня 1873 року в селі Зелена Діброва Черніговськорї області в сім’ї Степана Антоновича Красицького – онука Тараса Шевченка, по лінії його старшої сестри Катерини. З дитинства мріяв малювати, тому став першим професійним художником в сім’ї, після Тараса Григоровича.
Красицький Фотій Степанович – український художник, графік
Початкову освіту здобув у місцевій школі, а далі навчався в найкращих художніх академіях України, після закінчення навчання жив і працював у Києві.
У 1888-1892 роках навчався у Київській рисувальній школі Миколи Мурашка. Він прийшов до засновника академії з торбою повною малюнків, і відзначивши неабиякий талант хлопця М. Мурашко поселив його у себе вдома, познайомив з відомими митцями і призначив стипендію.
Продовжив освіту Красицький в Одеському художньому училищі (1892–1894 рр) у КиріакаКостанді, а з 1894 року по 1901 рік навчався у Вищій художній школі при Імператорській академії мистецтв у Санкт-Петербурзі, де його вчителем став Ілля Рєпін. По завершенню навчання отримав «диплом із правом на чин Х класу при вступі на державну службу з правом викладання малювання в навчальних закладах».
У 1901 році намалював свою найвідомішу картину «Гість із Запоріжжя». Це була конкурсна робота по закінченні Санкт-Петербурзької Академії мистецтв.
1905 року Наукове Товариство імені Тараса Шевченка придбало це полотно з виставки і незабаром воно зайняло своє місце в експозиції Львівського музею українського мистецтва.
У 1916 році ходити чутки, що Львівський музей було пограбовано, тому Фотій Степанович вирішив зробити авторську копію улюбленої картини. Сьогодні вона зберігається в Києві в Національному художньому музеї України.
«Гість із Запоріжжя»
З 1903 року Фотій Степанович постійно працював у Києві. Багато часу приділяв малярству, створюючи портрети тих, з ким його зводила доля, зокрема М.Грушевського, І.Франка, Л.Українки, І.Карпенка-Карого, М.Старицького тощо.
Портрет Л.Українки
1905 року брав участь у львівській виставці сучасного українського живопису. Після виставки вирушив на Полтавщину, де у селі Козацькому і познайомиться з Ганною Крикотень, котра стала йому дружиною і справжньою музою, а ще народила йому п’ятеро дітей. Родина оселилася у Києві у будинку, котрий називають «Замком Річарда», а згодом переїхала в дім на Пріорці.
Ганна Красицька (Крикотень) - дружина маляра Фотія Красицького (1873-1944), а праворуч її подруга та хрещена першого сина на майданчику Замку Річарда на Андрієвському узвозі в Києві, 1906 р. (фото Ф. Красицького). Фото з сімейного альбому
У 1906 році художник друкував свої малюнки та політичні карикатури в сатиричному журналі "Шершень", обкладинку першого номера зобразив в плакатному стилі - символи волі, робітництва, України. Ілюстрації до журналу «Шершень» та інші роботи митця знаходяться в Музеї Однієї Вулиці у Києві.
Перше видання журналу «Шершень»,
автор обкладинки Фотій Красицький
Красицький – був не твільки талановитим художником, а й чудовим педагогом: з 1916 року викладав у художньому училищі, в 1920-1922 у архітектурному інституті, з 1922 по 1926 рік - Миргородському художньо-керамічному технікумі; з 1927 по –1939 рік, з перервами, в Київському художньому інституті.
З 1927 став професором.
Фотій Степанович також є автором розробок з питань викладання образотворчого мистецтва, зокрема:
«Рисування та малювання» (1929);
«Основи образотворчої грамоти»;
«Короткий порадник для самодіяльних художніх гуртків».
«Рисування та малювання» Фотій Красицький
«Основи образотворчої грамоти» Фотій Красицький
За життя митець створив десятки живописних полотен, на яких зображав діячів української культури, пейзажі улюблених місць, жанрові картини з української старовини та побуту селян і, звичайно ж, образи за творами Т.Шевченка. Нині його твори є окрасою колекцій багатьох музеїв України.
Немає коментарів:
Дописати коментар