Художнє знайомство до 120 років з дня народження
Пропонуємо переглянути відео - Сальвадор Далі історія факти та біографія:
https://www.youtube.com/watch?v=pfaKYVr8j0A
☝Видатний митець був живописцем, графіком і скульптором, а також режисером та письменником. Сальвадор Далі народився у сім’ї заможного нотаріуса Сальвадора Далі-і-Кусі та його дружини Феліпе Доменеч у місті у Фігерасі, Іспанія.
☝Його повне ім’я – Сальвадор Доменек Феліп Жасинт Далі-і-Доменек. З дитинства він був бунтарем, відмовлявся ходити в школу і робив бучні скандали з цього приводу, а за перший рік навчання навіть примудрився забути алфавіт. У 15 років Сальвадора виключили з чернечої школи за протести, однак згодом він все таки завершив навчання, та ще з відзнакою.
☝Митець був настільки талановитим, що його перша персональна виставка відбулась у муніципальному театрі Фігерасі у 1918 році, коли йому було лиш 14. Коли Далі виповнилося 17 років, він вступив до Королівської академії образотворчих мистецтв, розташованої в Мадриді. Однак у 1926 році химерного хлопця відраховують з академії через зневажливе ставлення до викладачів.
☝1929 році Сальвадор зустрів єдину любов і музу свого життя – російську емігрантку Олену Іванівну Дьяконову, яка воліла називати себе Гала. Їхні відносини не схвалювали родичі Далі, настільки, що батько митця позбавив його будь-якої матеріальної допомоги. В 1934 році пара одружилась, щасливо жила до 60-х років – потім почались сварки, та Гала була музою Далі все життя.
Далі і Гала
Портрет Гали Далі, написаний у 1944 році Сальвадором Далі.
☝Живопис: Першою відомою роботою Сальвадора Далі вважається «Постійність пам’яті», на якій можна побачити рідкий годинник, що стікає зі столу. Автор намагається зруйнувати усталений стереотип сприйняття людиною часу та показати, що воно далеке від лінійності. Митець шукає натхнення і в сновидіннях, і саме так створив свою роботу «Сон, викликаний польотом бджоли навколо гранату, за секунду до пробудження».
«Постійність пам‘яті»
«Сон, викликаний польотом бджоли навколо граната, за секунду до пробудження»
☝Дизайн: Далі також створював ескізи для ювелірних прикрас. Один з них — брошка «Рубінові губи» з 13 перлинами-зубами, присвячена американській актрисі Полетт Годар (колишній дружині Чапліна і майбутня Ремарка). Також він створив сліпучий шедевр із золота «Королівське серце», вкрите 46 рубінами, 42 діамантами, двома смарагдами та іншими дорогоцінними каменями. Внутрішній механізм змушував Королівське Серце битися, наче воно живе.
☝Далі любив влаштовувати вечірки. Він був дизайнером скандального «Бала Сатани», влаштованого Ротшильдами у 1972 році. Сальвадор Далі також є автором дизайну упаковки від «Чупа-чупс». Засновник компанії Енрік Бернат попросив Сальвадора внести щось нове в обгортку, оскільки популярність льодяника вимагала впізнаваного дизайну. Як винагороду Сальвадор отримав пристойний гонорар і зажадав щодня постачати йому коробку льодяників.
☝Стиль та мода: Митець любив моду. Він тісно співпрацював з італійським дизайнером Ельзою Скіапареллі, яка творила речі, надихаючись його творами. У 1930-х роках вони шили сукню з омаром для герцогині Віндзорської. Далі також створив капелюх у формі взуття, пояс з губами у вигляді пряжки та флакони для парфумів. У 1950 році він співпрацював з близьким другом Крістіаном Діором у проєкті про моду майбутнього. Саме Сальвадор Далі винайшов накладні штучні нігті та зробив їх популярними. Водночас перші зразки були дзеркальними, щоб у них можна було дивитися на себе.
☝Щодо особистого стилю митця, то вуса Далі стали візитною карткою його зовнішності на все життя. Він їх відростив під впливом іспанського майстра XVII ст. Дієго Веласкеса. Обкладинку Vogue тричі прикрашали роботи художника. Це були випуски грудня 1938, квітня 1944 та грудня 1971 року. У 1968 році Далі купив для Гали замок Пуболь, в якому вона жила окремо від чоловіка. Художник міг відвідувати дружину лише з її письмового дозволу. Вона померла 10 червня 1982 року. Саме у підвалі замку знаходиться склеп, де лежить Гала.
☝У 1981 році у Сальвадора розвивається хвороба Паркінсона. А після смерті коханої Гали він і зовсім втрачає здоровий глузд. Медсестрам було дуже непросто доглядати за збожеволілим Далі, який кричав, кусався і кидав у них усе, що траплялося під руку. Художник помер 23 січня 1989 року у віці 84 років. Він не залишив по собі прямих нащадків. Він залишив людству свій творчий доробок, своє незвичайне мистецтво, яке і досі не залишає жодної людини байдужою та викликає подив і захоплення!
Театр-музей Сальвадора Далі у Фігерасі в Іспанії.
Немає коментарів:
Дописати коментар