четвер, 3 вересня 2020 р.

"Сонячна мова живопису"


до 145 років від дня народження українського живописця, педагога, громадського діяча Олександра Олександровича Мурашко


     Виставка картин


Карусель
     
    Олекса́ндр Олекса́ндрович Мура́шко (1875-1919) — видатний український художник живописець, педагог, громадський діяч, який органічно поєднав в своїх творах кращі надбання французького імпресіонізму, елементи модерну і реалістичну школу, створивши свій неповторний мистецький стиль.Мурашко віднайшов свою естетику живопису, це цільність природи і людини, які втілилася в яскравій палітрі декоративних фарб. Народжений в Україні, він увібрав у себе багатоголосся її сонячної землі, і творив мистецтво, забарвлене радістю буття. Всією душею Мурашко любив Київ – місто, де він народився і жив: «тут світло, тут сонце, тут чудова природа, тут своя культура». 

     Визнання Олександра Мурашка стало визнанням не лише окремого художника, а і його Батьківщини - України. Завдяки Мурашку українське мистецтво вийшло зі стану вузько національного та провінційного. Талант митця підняв його до західноєвропейського рівня, а його твори стали окрасою найкращих музеїв світу та знаходяться в приватних колекціях.


Дівчина у червоному капелюсі

Зима

Селянська родина



Похорон кошового



Продавці квітів

Праля

Портрет Джоржа, Сонячні плями

Дівчина з таксою

Жінка з настурціями

Вишивала дівчина плащаницю 

Благовіщення
Портрет Тетяни Язєвої

Портрет Маргарити Мурашко



 Автопортрет 1918 р.


Подружжя Олександр та Маргарита Мурашко 1909 р.
.
Пропонуємо до вашої уваги цікаві факти з життя художника: 
-  Хто був його батьком невідомо. Народила його донька священика.
-  Олександра записали на прізвище матері – Крачковський. Лише у 20 років, після того як мати побралася з Олександром Мурашко, відомим на той час іконописцем, майстром іконостасів та різьбярем по дереву, він узяв прізвище свого вітчима. 
- До семи років Олександр Крачковський жив на Чернігівщині неподалік Борзни й виховувався бабусею. Потім матір забрала його до себе в Чернігів, де жила з Мурашком. Той утримував у місті власну майстерню, до роботи в якій почав залучати малого Сашка. 
- У 1887 році Олександр Мурашко отримав замовлення по облаштуванню Володимирського собору, відтак перевіз до Києва родину та майстерню. 
- Сашко Крачковський замалку мріяв стати маляром, видатним художником, вступити до академії мистецтв, алеле вітчим про це не хотів навіть чути. Йому були потрібні працівники в майстерню, тож планував зробити з пасинка іконописця. У Києві хлопчика віддали в духовне училище. Він часто прогулював заняття, почав потай відвідувати Малювальну школу Миколи Мурашка (брата свого вітчима). Водночас із завзяттям допомагав перемальовувати ікони та виконувати будь-яку роботу для Володимирського собору, де якраз працювали Віктор Васнецов та Михайло Врубель. Спостерігаючи за їхньою працею, Сашко остаточно переконався у тому, що попри заборону батьків стане художником. Він утік з дому, жив де доведеться, сильно застудився. Їздив по селах та малював. Примирити батька з сином вдалося Миколі Мурашко та найближчим друзям. 
- Батьки побралися і Сашко узяв прізвище Мурашко, під яким вступив до Санкт-Петербурзької Академії мистецтв. Це відбулося зі згоди вітчима. 
-  Протягом 1894 – 1900 років Олександр Мурашко навчався в Академії у Іллі Рєпіна. Під його керівництвом створив перше фундаментальне полотно – дипломну роботу «Похорон кошового», яке було визнане кращим серед студентських робіт. Він отримав золоту медаль і відрядження з перспективою продовження освіти у кращих живописців Німеччини, Італії та Франції. Козацька тематика була однією з улюблених Рєпіна, що і вплинуло на вибір сюжету. Існує припущення, що позував для картини Михайло Старицький.
- Перебуваючи у Парижі, Мурашко захопився роботами художників-імпресіоністів, відтак почав відходити від академічної техніки. Почав поєднувати різні живописні прийоми. Вважається, що саме паризький період був найбільш вдалим у творчій біографії Мурашка. Він проявив себе у жанрах тематичного та портретного живопису.
- Картина «Карусель» принесла йому європейське визнання. На Х Мюнхенській міжнародній виставці (1908 р.) автора нагородили золотою медаллю. 
-  У 1909 році Олександр Мурашко одружився з Маргаритою Крюгер, яка стала його музою та моделлю.
- У 1913 році подружжя відкрило художню студію Олександра Мурашка, яка розташовувалася у хмарочосі Гінзбурга на Інституцькій. 
- У 1917 році у Києві відкрилася Українська Академія мистецтв. Художник доклав чимало зусиль для її створення і став, нарівні із Георгієм Нарбутом, Миколою Бойчуком, братами Кричевськими, одним із її фундаторів.
- 14 червня 1919 року Олександр Мурашко разом із дружиною увечері поверталися додому. До них підійшло троє чоловіків, які забрали художника із собою. Наступного дня його тіло знайшли на сусідній вулиці. Художник загинув на 44 році життя, повний нових ідей і творчих планів. Тодішня ж преса написала, що «був пограбований і забитий бандитами». 
-  Похований у Києві на Лук'янівському цвинтарі (дільниця № 20, ряд 14, місце 37). Група авторів надгробного пам'ятника — Р. Гавриленко, М. Хімич, В. Чечіль; керівник цього творчого колективу — М. Стороженко.. 


1 коментар: